Výslovnosť a učenie
Ako ovplyvňuje nesprávna výslovnosť učenie v škole? Mnoho deti predškolského veku má nesprávnu výslovnosť. V závislosti od toho, čo je jej príčinou, môže byť nesprávna výslovnosť podkladom neskorších porúch učenia v škole. Čítanie a písanie sú vlastne písomnou podobou reči, preto sa ťažkosti vo zvukovej forme jazyka (hovorená reč) veľmi často odzrkadlia v problémoch pri osvojovaní jej písomnej podoby. Príčiny nesprávnej výslovnosti sú rôzne. Jednou z nich je dedičnosť. Dieťa však nededí nesprávnu výslovnosť konkrétnej hlásky, ale oslabenie funkcií, ktoré sú potrebné pre osvojenie si správnej výslovnosti. Môžu to byť napríklad ťažkosti s pohyblivosťou rečových orgánov, znížená schopnosť sluchového rozlišovania hlások medzi sebou (fonematická diferenciácia) a schopnosť počuť, že aj hovorené slová sa skladajú z menších častí – hlások (fonologické uvedomovanie). Ďalšou príčinou nesprávnej výslovnosti sú negatívne vplyvy prostredia v ktorom dieťa vyrastá. Veľmi dôležitý je správny rečový vzor…
Link na podcasty s tému COVID – 19
Vážení/é poslucháči/čky, možno máte chvíľku čas a namiesto čítania máte chuť si vypočuť podcast. Dva s témou COVIDu nahrala pre RAABE naša PaedDr. Jana Lednická: Prvý je určený riaditeľom škôl…
Možnosti mediácie v riešení problémov
Každý z nás sa môže v živote dostať do situácie, kedy je pre neho z rôznych dôvodov problematické nájsť spoločnú dohodu s iným človekom. Najčastejšie sa to stáva vtedy, keď…
Ako sa cíti a čo prežíva dieťa so špecifickými poruchami učenia a ako ho môžeme podporiť.
Žijeme v spoločnosti, kde sa kladie primárny dôraz na komunikáciu. Akýkoľvek handicap v tejto oblasti je výrazne znevýhodňujúci. Narušenie schopnosti dobre čítať a písať predstavuje bariéru prístupu k informáciám. Naviac…
Ako pomôcť svojmu dieťaťu učiť sa ( nielen v časoch krízy)
Milí rodičia, každému z nás záleží na kvalitnom vzdelaní našich detí, ktoré vnímame ako dôležitú hodnotu a zároveň jeden z prioritných predpokladov dobrej prípravy na budúcnosť. Preto nás všetkých zasiahlo,…
Slovné hodnotenie pod lupou
V súčasnosti všetci prechádzame náročným obdobím, ktoré sa podpisuje aj pod dennodenný zápas s učením v domácom prostredí, či ide o žiaka, rodiča alebo učiteľa. Na uľahčenie tejto mimoriadnej situácie…
Partnerský vzťah – základ zdravej rodiny časť II.
Rodinná terapeutka Kathlyne Maki – Banmem uvádza tieto znaky zdravého páru: V zdravých pároch sú partneri akceptovaní ako rovnako hodnotní. – bez ohľadu na sociálne, pohlavné, vzdelanostné či vekové rozdiely.…
Partnerský vzťah- základ zdravej rodiny, časť I.
Fungujúci partnerský vzťah je kľúčový pre zdravý vývin dieťaťa. Manželstvo je ideálny základ pre rodinný život. Deti sa v ňom učia, čo sú láskyplné vzťahy cez skúsenosť zväzku medzi matkou…
Usmernenia a odporúčania CPPPaP BA III pri práci s audiovizuálnou technikou (PC, mobil, TV)
Radi by sme sa prihovorili Vám, milí rodičia, ale i Vám učitelia a pedagógovia. Súčasná doba je iná, priniesla iné požiadavky ako doteraz, vyžaduje si viac času stráveného pred obrazovkou…
Ako byť dobrou podporou pre seba aj pre svoje dieťa v záťažovej situácii (nielen v čase Covid-19)
V tomto období musíte ako rodičia zvládať naraz množstvo úloh a výziev, na ktoré ste neboli pripravení, zrazu sa od vás vyžaduje, aby ste skĺbili svoje pracovné povinnosti so školskými…
- 1
- 2